Linux ve internet
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kalfalık Belgesi Nedir?

Go down

Kalfalık Belgesi Nedir? Empty Kalfalık Belgesi Nedir?

Post by Admin Sun Feb 02, 2020 12:56 pm

Kalfalık Belgesi Nedir?

Kalfalık belgesi bir meslekte uzmanlaşmanın göstergesi olarak kullanılan resmi bir belgedir. Bir iş yeri açabilmek için o işi yapan kişinin en az kalfalık seviyesinde olması gerekir. Kalfalık seviyesinde olmayan ve kalfalık belgesi olmayan birisinin iş yeri açması mümkün değildir. Kalfalık belgesi almak için mesleki eğitim veren kurumlara başvuru yapmak gerekir. Mesleki eğitim kurumlarında verilen eğitimden sonra yapılan sınavda başarılı olanlara kalfalık belgesi verilir. Kalfalık belgesi için yapılan sınav teorik ve uygulama olmak üzere iki bölümden oluşur. Teorik sınavın % 40ı, uygulama sınavının % 60ı alınarak değerlendirme yapılır. 50 puan altında alan kişiler başarısız kabul edilir ve yeniden sınava alınır.

Ustalık Belgesi ise kalfalık belgesinden sonra alınacak diğer bir resmi belgedir. Bir işte uzmanlaşmayı temsil eder. Meslek erbabı kişiler dükkan açmak için mutlaka kalfalık ya da ustalık belgesine sahip olmalıdır. Ustalık belgesi de tıpkı Kalfalık Belgesi gibi belli bir eğitim ve bu eğitim sonunda yapılan sınavla verilir.

Kaynakçı Sertifikası ise kaynak işi ile uğraşan kişilerin bu meslekte yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğu, bu işi yapabildiğini gösteren belgedir. Bugün birçok iş yeri kaynakçı alırken kaynakçı sertifikası olan kişileri tercih etmektedir. Kaynak işi tehlikeli bir iştir. Bu işten anlamayan birisini işe aldığınız zaman olası bir kaza durumunda başınız belaya girebilir. Bu yüzden işyeri sahipleri kaynakçı alırken mutlaka kaynakçı sertifikaya sahip olup olmadığını soruyorlar. Kaynakçı sertifika programı son günlerde en çok tercih edilen programdır. Kaynak sektörünün çok işçiye ihtiyaç duyması, işin zor ve ağır olmasından dolayı birçok insan bu işe sıcak bakmamaktadır. İş alanının çok olması ve ücretlerin yüksek olmasından dolayı da bu işe ilgi çok fazladır.

İhtiyaç duyduğunuz ustalık belgesi, kalfalık belgesi ve mesleki yeterlilik belgesini Akademi Türk eğitim merkezinden alabilirsiniz. Eğitim merkezinin işleyişi ve programlar hakkında bilgi almak için Akademiturk.com.tr internet adresini kullanabilirsiniz. Haydi gelin sizi de meslek sahibi yapalım. Kendi iş yerinizi açmak için ihtiyaç duyduğunuz yeterlilik belgesini sizlere verelim.

Admin
Admin

https://linux.forumakers.com

Back to top Go down

Back to top

- Similar topics