Toplumsal cinsiyet ve ilişkiler hakkında bilgi verici makaleler - Uplifers.com

Go down

Toplumsal cinsiyet ve ilişkiler hakkında bilgi verici makaleler - Uplifers.com Empty Toplumsal cinsiyet ve ilişkiler hakkında bilgi verici makaleler - Uplifers.com

Post by Admin on Mon Mar 21, 2016 8:22 pm

Toplumsal cinsiyet ve ilişkiler hakkında bilgi verici makaleler - Uplifers.com

İnsan diğer hayvanlardan farklı olarak sosyal bir hayvandır. Yani bir araya geldiğinde bir topluluk oluşturup, bu toplulukta iş bölümüne gidebilen, derin ikili ilişkiler kurabilen bir varlıktır. İnsan bunun yanı sıra her biyolojik canlı gibi üreme organlarından gelen bir cinsel kimliğe sahiptir. Ve bu cinsel kimliği ikili ilişkiler oluşturmasında da, toplumsal olarak sosyalleşmesinde de son derece önemlidir. Ve bu cinsel kimliklerin bir tanesinin toplum üzerinde baskınlık sağlaması sonucu toplumsal cinsiyet belirginleşir. Ve bu da ikili ilişkiler de baskın tarafın kim olacağını belirler.

Geçmişten günümüze kadar cinsellik olgusu, toplumsal cinsiyet olgusu ve bireylerin toplumdaki cinsel rolünü konu alan olgular sürekli bir devinim ve değişim halinde olmuştur. Bu devinim ve değişimle beraber ilişkiler ve ilişkilerin seyirleri de değişmiş ve bunun sonucunda insanların cinsel hayatı da bu doğrultuda değişmiştir. Örneğin eskiden eşcinselliğe tamamen yasak ve tabu gözüyle bakılırken artık insanların farklı tercihleri olabileceği kabul edilmiştir. Bu değişimler kadınların yatakta olan hâkimiyetini arttırmış ve cinsel uyumluluk sağlamış böylece çiftler arası cinsel mutluluk da sağlanmıştır.

İnsanların karşı cinsle kurmuş olduğu ikili ilişkilerde yaşamış olduğu problemlerin başında cinsel uyumsuzluk gelir. Bu uyumsuzluk sorunu aşıldıktan sonra cinsel mutluluk ve huzur da sağlanmış olur. Böylece hem bireylerin haz duyabileceği bir cinsel yaşam hem de her iki tarafında eşit miktarda söz sahibi olduğu bir ilişki oluşmuş olur. Eğer sizde kadın erkek ilişkileri hakkında yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız http://www.uplifers.com adresine bekliyoruz.

Admin
Admin

Posts : 2142
Join date : 2013-07-21

http://linux.forumakers.com

Back to top Go down

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum